Acil Anons Sistemi Nedir

Acil Anons Sistemi Nedir?

Acil anons sistemi, acil bir durumda binanın hızlıca tahliyesini sağlayabilmek için tasarlanan ses sistemleridir. Yaşanabilecek yangın, sel, deprem, terör saldırıları ya da toplumsal olaylar karşısında öncelikli olarak insanların zarar görmesini önlemek amacıyla kalabalığın bulunduğu alanın tahliye edilmesi gerekir. Fakat bu tahliye işleminin yönetimi kriz ve panik anında oldukça zorludur.

Tahliyenin gerçekleştirileceği ortam, yaş, cinsiyet eğitim durumu gibi farklı niteliklerdeki kalabalıkların bulunduğu açık bir alan olabilir. Öte yandan iş yerlerinde tüm personele gerekli olan alarm ve acil durum eğitimleri verilmiş olabilir. Personel tüm alarm tonlarını ve alarm sinyallerini tanıyor olsa bile ses yönetiminin doğru ve anlaşılır olarak yapılması hayati derecede önemlidir.

Yangın yönetmeliğine göre yatak kapasitesi 200’ün üzerinde olan tüm oteller, 5000 metrekareden büyük yapı ve inşaat alanına sahip olan ve kullanıcı sayısı 1000 kişiyi aşan yüm yapılarda ve yüksekliği 51,5 metreyi geçen tüm binalarda acil anons sistemi olması zorunludur.

Yaşanacak yangın, sel ve ya deprem gibi afet durumlarında acil anons sistemi devreye girer ve can kaybının önüne geçilmesi için insanların binadan ve ortamdan bir plan dahilinde tahliye edilmesi sağlanır. Bu sistemde önceden kaydedilmiş mesajlar, tahliyesi yapılmak istenen kişilere belli bir merkezden iletilebileceği gibi gerekli durumlarda canlı olarak ta yapıldığı durumlar olabilmektedir.

Acil anons sistemindeki kritik nokta sesin iyi duyulması ve anonsun anlaşılır olmasıdır. Bu yüzden doğru projelendirme ve uygulama çok önemlidir.