Yangın Alarm Sistemi

Yangın Algılama ve İhbar Sistemi

Kullanıcılar arasında yaygın olarak yangın alarm sistemi olarak ta isimlendirilen yangın algılama ve ihbar sistemi, karşılaşılabilecek bir yangın durumunu henüz başlangıç aşamasında algılayan ve çeşitli uyarıcılar ile insanları bu durumla ilgili bilgilendiren sistemlerdir.

Yangın algılama ve ihbar sistemi genel olarak; yangını henüz başlangıç aşamasında algılayabilen dedektörler, gerektiğinde sistemin manuel olarak aktif edilebilmesini sağlayan yangın butonları, alarmı sesli ve görsel olarak ileten siren ve flaşörler, farklı sistemlerle etkileşim e geçerek bu sistemleri çalıştıran ya da durduran I/O modülleri ve tüm sistemi kontrol eden kontrol panellerinden oluşmaktadır.

Yangın algılama ve ihbar sistemleri, kritik öneme sahip sistemler olması nedeniyle belirli standartlarda üretilmesi, bakım ve kontrollerinin düzenli olarak yapılarak, sağlıklı ve etkin bir şekilde çalıştığından emin olunmalıdır.

Yangın algılama sistemlerinin gerekli standartlarda üretildiğini belgeleyen sertifikalar bağımsız kuruluşlar ve akredite laboratuvarlar tarafından test edilerek verilmektedir. Türkiye, Avrupa Birliği tarafından belirlenmiş olan yangın algılama ve ihbar sistemleri için hazırlanmış olan EN54 başlığı altındaki kalite standartlarına tabidir.

Yangın Algılama Sistemi
Yangın İhbar Sistemi

Yangın algılama ve ihbar sistemleri, çalışma şekli ve fonksiyonelliği açısından Adresli ve Konvansiyonel olarak iki tipte üretilmektedir. Adresli yangın ihbar sistemi özellikle orta ve büyük tipte yapılar için kullanılmaktadır. Adresli yangın sistemi, yangının nerede oluştuğunu ve yangın ihbarının nereden, hangi dedektör ya da detektörlerden geldiğini noktasal olarak ve hızlı şekilde iletmektedirler. Konvansiyonel yangın ihbar sistemi ise adresli yangın sistemi kadar esnek olmasa da uygun maliyetleri ve kurulum ve kullanım kolaylığı nedeniyle daha küçük yapılarda tercih edilebilmektedir.

Firmamız, yetkin personeli ve iş ortakları ile birlikte, en kritik noktalarda yangın algılama ve ihbar sistemleri kurmakta, servis ve bakımını sağlamaktadır.